#10: 30 lat MTV!

Drobna korekta planów – ze Spikiem Jonze’m spotkamy się w przyszłym tygodniu, dziś zaś wpis specjalny. Wczoraj, 1 sierpnia, swoje 30 urodziny obchodziła stacja, bez której ten blog zapewne miałby dużo mniej materiału do opisania. MTV dziś kojarzy się ze wszystkim, tylko nie z muzyką, więc tym bardziej warto wracać do czasów, gdy – cytując Asię Świderską – „M w MTV miało znaczenie”. Dziś brzmi to jak bajka o żelaznym wilku, ale to były piękne, pełne wrażeń, odważnych prób i delikatnej telewizyjnej anarchii dni.

Po raz drugi w krótkiej historii bloga wspomoże mnie gość – tym razem będzie to jeden z największych pasjonatów telewizji muzycznych, jakiego znam, przesiąknięty kulturą MTV bardzo głęboko i chłonący ją na bieżąco w tamtych czasach. Marcin Nowicki pisał już o urodzinach stacji dla Onet.pl (link do artykułu – na końcu wpisu), zaś na potrzeby bloga przygotował niezwykle ciekawe zestawienie YouTube’owych materiałów-archiwów ze złotych czasów kanału. W imieniu jego i swoim zapraszam w tę podróż przez lata, które – nie ma co się oszukiwać – na pewno już się nie powtórzą. Choć bardzo chciałbym się rozczarować.

30 lat MTV – świętujemy na YouTube!

Fakt, że MTV, jako marka z kilkudziesięcioletnim stażem i o tak wielkim dorobku, nie pokusi się w obliczu trzydziestych urodzin o żadną retrospektywę na żadnej ze swoich głównych europejskich anten, komentuje się sam. Na szczęście mamy platformę YouTube, dzięki której samodzielnie możemy zaprogramować retro – tour de force. Zapraszam!

Nie sposób nie rozpocząć od serii klipów prezentujących zapis pierwszej doby działalności oryginalnego amerykańskiego MTV. Co prawda z pierwszych 24 godzin ostało się tutaj jakieś siedem, ale nadal jest to rzecz warta obejrzenia. Oprócz (wiadomo) samych teledysków podziwiać możemy pionierskie, pełne naturalnej ekscytacji, wyczyny VJ-ów stacji. Do tego niepowtarzalne jingle i bloki reklamowe, które dają niezłe pojęcie o tym, jak bardzo niewinnie komercyjna strona telewizji wyglądała tych, bagatela, trzydzieści lat temu.

http://www.youtube.com/user/MTVTheFirst24

Kampanię „I Want MTV!” przedsięwzięto w celu zwiększenia audytorium kanału. W rozmaitych odsłonach cyklu udział wzięło kilka tuzinów największych gwiazd muzycznej sceny pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Ile z nich rozpoznacie w poniższym spocie z 1985 roku?

W 1984 kanał rozpoczął przyznawanie swoich Oscarów. Coroczne transmisje gali Video Music Awards stały się jednym ze znaków firmowych MTV. Niektóre z występów – jak ten Madonny podczas pierwszego rozdania VMAs – z miejsca weszły do annałów popkultury.

1. sierpnia 1987 w Amsterdamie otwarto oddział MTV w Europie. Pierwszym wyemitowanym teledyskiem był „Money for Nothing” brytyjskiej grupy Dire Straits. Specjalnie na tę okazję wideoklip wzbogacono o partię Stinga, nucącego „I Want My MTV!”…

Dwa lata później europejskie MTV przeniesiono do Londynu. Rozpoczął się najciekawszy okres w historii marki. Doskonałość jingli i grafik stacji do dziś zapiera dech w piersiach. W ‘Music Non Stop’ (wcześniej MTV ‘Prime’) prezentowano nowe przeboje przedzielone klasykami. Często emitowano nagrania młodych wykonawców z Europy. Za muzyczny podkład czołówki służyło nagranie Kraftwerk o tym samym tytule.

Jednym z wielu udanych autorskich programów MTV Europe był codzienny piętnastominutowy żurnal ‘Coca Cola Reports’ – mix dat koncertowych, newsów, wywiadów i klipowych retrospektyw. Co ciekawe – niezwykle szeroko prezentujący również muzykę alternatywną czy ambitny pop.

W 1994 roku w Berlinie odbyła się pierwsza edycja MTV Europe Music Awards. Do końca dekady nagrody będą w znakomity sposób odzwierciedlać europejski charakter kanału. Niestety, po 2000 roku niewyszukana amerykanizacja zamieni je w fast-foodową papkę. Na wspaniałym rozdaniu w Londynie w 1996 zaśpiewała m. in grupa Garbage.

W 1995 roku, po 3 latach działalności, zakończono emisję flagowego show europejskiego oddziału. ‘Most Wanted’ Raya Cokesa zmieniło telewizję w ogóle, chociaż pochód naśladowców nie był nigdy w stanie dorównać znakomitemu poczuciu humoru legendarnego prezentera MTV. Przez studio przewinęły się długie sznury gwiazd z tamtego okresu. Poniżej fragment odcinka z Kylie Minogue:

W następnych latach rozpoczęto dalszą ekspansję marki. Pojawiły się MTV Germany i MTV UK, ale i MTV Asia. Nie chodzi o to, że nie uwielbiam Backstreet Boys, ale ten wywiad dla azjatyckiego oddziału zupełnie mnie nie bawi. Może rozbawi Was?

Na niemalże finał pamiątka po polskim MTV, z czasów kiedy kanał zajmował się jeszcze prezentowaniem muzyki. „[…]z MTV prezenterko![…]”, śpiewali CKOD w warszawskim studio programu ‘MTV Select’ (2003)

I wreszcie, na zakończenie, także przypomnienie, że w naszym kraju oficjalnie dostępny jest sygnał ostatniego kanału z paczki MTV wartego zachodu – VH1 Classic, na którego antenie można zobaczyć setki genialnych teledysków nie prezentowanych w telewizji od lat.

Zachęcam oczywiście do samodzielnego eksplorowania zbiorów starego MTV zamieszczonych na YouTube, jest tego naprawdę dużo!

Więcej o 30. urodzinach MTV tutaj:

http://muzyka.onet.pl/publikacje/telewizja-ktora-zmienila-swiat,1,4806559,wiadomosc.html

Marcin R. Nowicki

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 00s, 80s, 90s. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s