#20: Elektryczny Lincoln

Jakieś dwa tygodnie temu, ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że są jeszcze osoby, które nie widziały nigdy teledysku do Gay bar Electric Six. Wybornie, właśnie dlatego powstał przecież Dźwięk plus obraz! A ponieważ złożyło się tak, że w swoich złotych czasach, gdy indie młodzież na nowo uczyła się tańczyć, zespół nakręcił jeszcze dwa interesujące teledyski, to dziś obejrzymy wspólnie całą trójkę. Foyer.

Electric Six – Danger! High voltage

Przełom w karierze zespołu Dicka Valentine’a moim zdaniem prawdopodobnie nie miałby połowy swojej siły rażenia, gdyby nie zwracający na siebie uwagę teledysk. Nakręcili go Tom Kuntz Mike Maguire, którzy w duecie stworzyli jeszcze jeden klip dla E6 (o nim za moment), a także Frontier psychiatrist dla Avalanches. Później drogi panów się rozeszły, a Kuntz w pojedynkę zrobił m.in. All my friends LCD Soundsystem Congratulations MGMT. Oraz sporo reklamówek TV, w tym być może najsłynniejszą ostatnich kilku lat.

Ad rem. Przenosimy się do posiadłości jakiegoś bogatego szlachcica, konesera sztuki, kolekcjonera obrazów. Portrety, pejzaże, jeleń, bliźniacy na koniu, Jack White..? Jest i sam gospodarz, przy kominku, na pewno gotów opowiedzieć jakąś ciekawą bajkę. O, a ta pani chyba będzie mu towarzyszyć w opowieści..

Piękny to był rok, gdy hitem MTV2 były świecące majtki i stanik oraz para siedząca na wypchanym łosiu. Dzikość serca rzadko była większa, niż tu.

 

Electric Six – Gay bar

Znów dzieło duetu Kuntz/Maguire. Każdy opis będzie uproszczeniem tematu, więc oddam po prostu głos komentatorowi z Youtube:

I find that this video is extremely historically accurate

Nic do dodania, może poza dwiema rzeczami. Po pierwsze, ciągle mnie śmieszy to, że jedyną rzeczą, jaka nie spodobała się cenzorom, jest „nuclear war” w tekście. Po drugie, gdyby ktoś zastanawiał się, o co chodzi z chomikiem, to mam dla niego dwa słowa: Richard Gere.

A teraz już przenosimy się do Białego Domu.

 

Electric Six – Dance commander

Znam osoby, które z opisywanej tu Fab Three stawiają Dance commandera najwyżej. To pewnie dlatego, że w tym teledysku jest mniej symboliki i podwójnych ĄTĄNDR, a więcej nieskrępowanej zabawy. Lider E6, Dick Valentine, tym razem wciela się w dwie role – raz jest to pijana i bardziej zwierzęca wersja Christophera Walkena z klipu do Weapon of choice Fatboy Slima, a drugi to tytułowy Dance Commander, bananowy dyktator trochę w typie ostatniej roli Sachy Barona Cohena. Reżyserem tego obrazka jest Ruben Fleischer, o którym więcej informacji ma strona MTV: Fleischer ma na koncie m.in. Galang MIA, a także reklamówki i filmy (wśród nich Zombieland 30 minutes or less).

W wypadku Dance commander strzelam, że rola Fleischera ograniczyła się do stania za kamerą, a cały pomysł i scenariusz wymyślił po prostu szaleniec Valentine. Nie popełnijcie błędu widzów Youtube i nie dajcie się nabrać na ‚hi res’ w tytule filmu – upload miał miejsce w roku 2006. I przede wszystkim NIE RÓBCIE TEGO W DOMU.

 

Ogłoszenie

Polecam zajrzeć i dodać do zakładek siostrzany/braciany blog, traktujący o starych i jeszcze starszych płytach, który wystartował dziś. Pewnie to on będzie moim głównym priorytetem, więc notki na D+O będa od dziś krótsze niż do tej pory..Ale z drugiej strony, przecież na tym blogu chodzi przede wszystkim nie o słowo, tylko o dźwięk i obraz.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii 00s. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s